Povestea românului care a creat o întreagă comunitate

Autor: Stirileprotv.ro

Data publicarii: Marti 24 Decembrie 2019 20:50
Categorie: Stiri externe​

PlecaÈ›i de acasă cu ochii în lacrimi È™i cu copiii în braÈ›e, sute de mii de români È™i-au făcut un rost prin Europa È™i treptat, au devenit remarcabili în comunitățile lor.

Însă nu È™i-au uitat È›ara. Pe mesele lor de sărbătoare, mâncarea franÈ›uzească are gust românesc.

Bunicii le-au adus de acasă un costum popular È™i bunătăți, să guste nepoÈ›ii È™i să-È™i amintească mereu de Crăciunul românesc.

În FranÅ£a, în mijlocul unei comunităţi cu peste 1000 de suflete, sunt români care s-au rupt în două pentru o bucată de pâine mai caldă. Ei găsesc alinare în casa Domnului, în biserica din Pulvershein.

Stelian a ajuns în FranÅ£a în 2012 ÅŸi a trudit din greu, ca muncitor. Acum conduce propria firmă de construcÅ£ii.

Stelian Băraru: „Ne este foarte foarte dor de casă. România va fi mereu în inimile noastre, lipseÅŸte căldura din România.”

AlÅ£ii plâng pentru că doar aÅŸa pot să meargă mai departe.

Emil Tanca e preotul care i-a adunat ca într-o familie pe toÅ£i: medici, profesori, antreprenori, piloÅ£i, constructori sau ingineri.

Emil Tanca, preot: „E greu să fii preot pt românii din străinătate? E greu că e o altă misiune pentru că sunt alte realităţi. după slujbă rămân ÅŸi discută între ei.″

A făcut seminarul în OneÅŸti, Bacău, apoi a absolvit ca ÅŸef de promoÅ£ie Facultatea de Teologie la BucureÅŸti unde a obÅ£inut ÅŸi o bursă.

A urmat masterul ÅŸi doctoratul la Strasbourg. Azi păstoreÅŸte prima biserică ortodoxă românească din FranÅ£a, pictată cu ajutorul lui ÅŸi al oamenilor din parohie.

Emil Tanca este cel care zilnic îÅŸi lasă hainele preoÅ£eÅŸti ÅŸi îmbracă halatul alb. Conduce secÅ£ia de medicină internă a spitalului universitar din Strasbourg.

Emil Tanca povesteÈ™te cum a ajuns în medicină: „A fost voia lui Dumenzeu. După ce am fost hirotonit preot în anul 2006 , eram la Strabsourg, eram student în doctorat. În 2008 m-am mutat din Strasbourg la parohie acolo, aici lucram într-un magazin, când m-am mutat acolo am pierdut locul de muncă ÅŸi într un fel, eram în dificultate.″

AÅŸa că s-a înscris la Institutul de Îngrijiri Medicale. A studiat timp de 3 ani, a terminat ÅŸi aici printre primii din promoÅ£ia lui ÅŸi a fost angajat imediat la marele spital din Strasbourg, iniÅ£ial la urgenÅ£e, acum la medicină internă.

Emil Tanca: „Iată cum am ajuns să fiu ÅŸi doctor de trup ÅŸi doctor de suflet, m-a ajutat mult acest lucru. Spitalul e locul unde vin oamenii în suferinţă.″

Are în subordine 50 de angajaÅ£i, infirmiere ÅŸi asistenÅ£i medicali, ÅŸi colaborează cu 15 medici. Se asigură de calitatea îngrijirii, formează cadre medicale ÅŸi creează protocoale pentru tot ce înseamnă igienă ÅŸi medicamente.

Annie Gangloff, È™ef medicină internă, reumatologie, docrinologie ÅŸi diabetologie: „A progresat de la statut de infirmier la statut de manager de secÅ£ie ÅŸi e foarte dedicat meseriei lui. E foarte perfomant ÅŸi mai presus de toate gestionează foarte bine relaÅ£iile interumane.″

Maria, soţia lui Emil este absolventa Facultăţii de Litere , dar lucrează ca asistent medical la secţia de neurochirurgie a unui spital din Strasbourg.

În Mullouse, FranÅ£a, i-am întâlnit pe soÅ£ii Tand, mutaÅ£i aici tocmai din MaramureÅŸ, comună SăliÅŸtea de Sus. Mândri nevoie mare! Se uita în jur ÅŸi ne arată bunăstarea ÅŸi pe toÅ£i ai lor.

Bunica a venit cu traista plină din România.

S-au mutat în FranÅ£a în 2012, el lucrează în construcÅ£ii, iar soÅ£ia e asistent medical la domiciliu.

Mica Românie stă ÅŸi în firele de aÈ›a cusute cu migală pe un costum vechi.

Pentru că n-au putut aduce afumătoarea din România, au găsit totuÅŸi o bucată din Å£ara noastră în FranÅ£a.

Până la urmă, România Å£inută ÅŸi în suflet e locul de unde poÅ£i să pleci ÅŸi să te întorci mereu, cu gând bun!