Articolul VII: Rolul bisericii în viața românilor aflați departe, Emisiune TVR International

Astazi, miercuri, 27 februarie, in emisiunea Articolul 7 de la TVRI care începe la ora 21.30 ora României vor fi prezentate imagini de la Biserica Ortodoxa din Pulversheim, Capela Stourdza din Baden-Baden si Manastirea din Godoncourt. Este o emisiune în direct moderata de Mihaela Crăciun și ii va avea invitați pe ES ambasadorul Teodor Baconschi, teolog și scriitor, precum și domnul Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române. Vor vorbi despre rolul bisericii în comunităţile româneşti din jurul graniţelor ţării şi din diaspora română.

Alte doua emisiuni vor fi difuzate pe 10 și pe 17 martie ora 15.30 ora României.

Prima emisiune din 10 martie va fi despre rolul bisericii în viata românilor din Alsacia prezentand mănăstirea Godoncourt, cimitirul de la Soultzmat și Capela de la Baden Baden. În 17 martie va fi o emisiune întreaga despre Biserica din Pulversheim și oamenii de aici.