Informare asupra situatiei slujbelor in contextul propagarii virusului Covid-19 in Parohia Mulhouse

Iubiti credinciosi,

Date fiind circumstanțele prezente de răspândire rapidă a Coronavirus-ului în zona Mulhousului, fapt ce a determinat deja autoritățile civile și sanitare să ia măsuri specifice, măsuri ce prevăd (cum e deja cazul ) inclusiv inchiderea scolilor, dar și în contextul neliniștii și a tulburări ce cuprind cu repeziciune inimile oamenilor, vă adresez câteva ganduri:

Întâi de toate, slujbele la biserica se vor tine dupa programul afisat pe site https://www.bisericamulhouse.com/

Daca apar schimbari atunci veti fi informati. Daca institutiile locale sau centrale vor lua decizii acestea se vor aplica, precum și toate recomandările de imediată necesitate pe planul igienei și al sănătății publice.

Nu au fost interzise slujbele in locasurile de cult insa numarul credinciosilor este limitat.

Vă îndemn să ne îndreptăm, cu toții gândul cu rugăciune către Mântuitorul Iisus Hristos, Doctorul sufletelor și al trupurilor, Care are puterea de a tămădui toată boala și toată neputința în popor (cf. Mt. 4, 23) și să cerem mijlocirea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, a Sfinților Tămăduitori Cosma si Damian, și a tuturor Sfinților, rugându-i să ne păzească și să ne apere de epidemia ce se răspândește cu repeziciune. Să ne rugăm, de asemenea, pentru toți cei bolnavi și pentru familiile lor, precum și pentru cei ce îngrijesc si trateaza pe cei in boala.

Recomandăm tuturor credincioșilor:

- Să se însemneze zilnic cu semnul Crucii, pe ei înșiși și pe copiii lor, și să-și însemneze cu semnul Crucii mâncarea și băutura, acasă sau la locul de muncă;

- Să se ungă zilnic cu Untdelemn de la Taina Sfântului Maslu, spre tămăduirea sufletului și a trupului, făcând semnul Crucii pe propria frunte, la baza gâtului și pe mâini;

- Să ia, în fiecare dimineață, pe nemâncate, Anafora (paine sfintita) si Apă Sfințită (Aghiasmă). Cu Apa Sfintita să-și stropească locuințele;

- Să citească, rugaciunea pentru cei bolnavi (mai jos) asa cum v-am invatat la ora 21.30 la grupul de rugaciune, sau Paraclisul Maicii Domnului, pomenindu-i pe cei bolnavi

- Să aibă încredințarea că, de fiecare dată când se împărtășesc (cu binecuvantarea duhovnicului) cu Sfântul Trup și Scumpul Sânge ale Mântuitorului Hristos, o fac spre tămăduirea sufletului și a trupului;

- Să rostească adesea rugăciunea Tatăl nostru, cu gândul la toți cei aflați în suferință sau care sunt cuprinși de neliniște și de teamă;

- Să cheme în apărare și ajutor Numele Domnului, zicând mereu: Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, miluiește-ne pe mine;

Recomandăm tuturor credincioșilor sa respecte regulele de igiena sanitara:

- Spalarea pe maini cat mai des

- Folosirea gelului cu alcool pentru maini, daca spalarea nu este posibila

- Folosirea servetelelor pentru nas si stranut si aruncarea lor dupa o folosire la gunoi. Dupa orice aceste gesturi trebuie spalate mainile sau folosirea gelului pentru maini

- In caz de febra sau/si tuse si/sau simptome gripale, contactarea numarului 112/15 si se recomanda sa ramaneti acasa (pentru a nu contamina si alte persoane in sala de asteptare) si sa urmati sfatul medicului

- Daca sunteti bolnav puteti purta masca (simpla) pentru a proteja pe ceilalti. Dupa 4 ore, in general, masca nu mai este eficace.

- Daca sunteti cu probleme respiratorii, de inima, imunodeprimat, insarcinata, sau cu alte boli cronice, este recomandat sa va protejati cu o masca (FFP2 sau FFP3) in locurile publice. Anumite masti nu pot fi folosite mult timp.

- Evitarea contactului direct cu persoane ce prezinta simptome

Rugaciune pentru cei bolnavi

"Preaputernice si slavite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit in lume sa tamaduiesti neputintele oamenilor, Care nu ai venit sa chemi la pocainta pe cei drepti, ci pe cei pacatosi, si ai primit moarte pe cruce pentru mantuirea noastra! Din adancul inimii Te rog sa primesti smerita mea nevointa si aceasta mica rugaciune a mea pentru robii Tai cei incercati de boala : (numele)

Mantuieste-i, Doamne, precum stii, ca un bun si iubitor de oameni, si randuieste toate spre folosul lor. Ca noi neputinciosi suntem si nu ii putem ajuta daca nu ne vei lumina cu harul Tau.

Cazand inaintea Ta, Te rog, indura-te de robii Tai, alina-le suferinta, ridica-i din patul durerii. Iar aceasta incercare prin care trec sa le fie spre indreptarea vietii, spre inceput bun mantuirii si spre iertarea pacatelor. Daruieste-le lor rabdare si liniste, alungand de la ei toata frica si toata deznadejdea, ca sa nu fie ingenuncheati de durere.

Ajuta-i, Iubitorule de oameni, ca vazand ei mila Ta sa cada la picioarele Tale cu lacrimi de pocainta si de multumire, ca sa se invredniceasca sa auda glasul Tau cel sfant: "Iertate iti sunt pacatele tale si fii vindecat, mergi in pace!" si sa laude numele Tau cel Sfant: al Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin

Mă rog Preamilostivului și Iubitorului de oameni Dumnezeu, Sfinților Tămăduitori Cosma si Damian să vă păzească sănătoși, pe toți, prin mijlocirea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și a tuturor Sfinților, de toata boala!"

Cu părintească binecuvântare,