„Româniile” din Alsacia

Ei între ei, românii din Alsacia se cunosc uneori doar în bisericile ortodoxe în care aleg să meargă în fiecare duminică și la sărbătorile mari de peste an. Așa încât fiecare parohie, fiecare biserică a devenit în timp câte o mică Românie, un fel de teritoriu sfințit de doruri, de de lacrimi și de rugăciuni. Nu e ușor să trăiești printre străini. Nu e ușor să o iei de la zero într-o țară cu un alt fel de rânduială.

La fiecare pas ai parte de un test, mereu ești sub lupă. Trebuie să fi nu bun ci foarte bun în domeniul tău ca să te impui și să fi respectat iar asta presupune un stres zilnic foarte mare.

Și dintr-un instinct de supraviețuire, mulți dintre românii din străinătate au regăsit sau au găsit calea spre biserică și întâlnirea cu Dumnezeu ca singurele ”energizante” reale care să-i ajute să spupraviețuiească departe de familie, de prieteni și de locul în care s-au născut.

Imagine Rudolf Szilagyi, montaj Nicoleta Georgescu Realizator Aura Dobre